Mezinárodní ostuda: Ostravský soud odsoudil pěstitele technického konopí

Absurdní kauza jesenického zemědělce Leopolda Svatého, kterému bylo před dvěma lety na veletrhu Konopex v Ostravě policií zabaveno certifikované technické konopí, dospěla 9. listopadu k poměrně neuvěřitelnému rozsudku – pan Svatý byl Okresním soudem v Ostravě odsouzen za údajné překročení povoleného limitu THC o cca 0,3 % na patnáct měsíců do vězení s podmíněným odkladem na dvacet čtyři měsíců.

Nebohému zemědělci nepomohlo ani to, že na jeho obhajobu vystupovali renomovaní experti z oblasti práva, zemědělství, drogové problematiky a toxikologie. Nepomohlo ani to, že pěstované konopí bylo technické a pocházelo z certifikovaných semen, která jsou povolená v celé Evropské unii. Nepomohlo ani to, že limit byl překročen pouze minimálně a z inkriminovaného konopí by se nikdo do „rauše“ nikdy nedostal.

Pozatýkáme teď všechny zemědělce?
Jelikož letos bylo (stejně jako loni a předloni) velmi teplé a suché léto – což nás s největší pravděpodobností čeká každý další rok – lze předpokládat, že řada pěstitelů technického konopí v ČR může mít ve skladech úrodu s překročenými limity THC. Na základě pátečního rozsudku nejmenované ostravské soudkyně by tak policie mohla vyrazit na razie a začít hromadně zatýkat zemědělce za to, že letos moc svítilo slunce. Ano, za případný vyšší obsah THC v certifikovaných odrůdách technického nemůže ani pěstitel, ani prodejce semen (v tomto případě renomovaný výzkumný a šlechtitelský ústav Agritec Šumperk), nýbrž nevypočitatelná matka příroda.

Příklady z jiných zemí
I v dalších evropských zemích mají pěstitelé technického konopí podobné problémy – například v Itálii se v posledních letech stávalo, že oblíbená místní odrůda Carmagnola měla pravidelně kolem 0,5 % THC, čímž italští zemědělci porušovali zákon podobně, jako ho u nás měl porušit pan Svatý. Na rozdíl od naprosto nesmyslné perzekuce ale stát reagoval jinak – zvýšil povolený limit THC na 0,6 %, protože shledal, že za vyšší obsah nemohou zemědělci a že ani z rostlin s tímto obsahem THC se opravdu nelze lidově řečeno zkouřit a pocítit psychoaktivní působení tetrahydrokanabinolu.

Na celém případu je smutné, že rozsudek přišel v době, kdy Kanada a jednotlivé státy USA ukončují prohibici konopí s jakýmkoli obsahem THC a v české poslanecké sněmovně získává na mezistranické podpoře návrh na legalizaci samopěstování pro všechny dospělé občany České republiky. Mezitím na druhé straně republiky, zatím nikoli pravomocně, skončil zdlouhavý proces plný obstrukcí, v němž jsou pošlapávána práva obyvatel této země a jehož cílem je likvidace poctivého podnikatele na základě pochybné argumentace. „Docela nás překvapilo, že po přednesení závěrečných řečí si paní soudkyně ani nevzala čas na rozmyšlenou a okamžitě přistoupila k vynesení rozsudku a odůvodnění,“ uzavřel prapodivný případ advokát pana Svatého Adam Biňovec.

Zdroj: https://magazin-konopi.cz/mezinarodni-ostuda-ostravsky-soud-odsoudil-pestitele-technickeho-konopi/

Ke kauze vyšly tři obsáhlé články, které jsou v plném znění na webu
magazínu Legalizace:
Kauza Sv. Leopold I. díl
Kauza Sv. Leopold II. díl
Kauza Sv. Leopold III. díl

Related Posts