Zámek Kinských láká na novou výstavu: „Konopí – minulost i budoucnost“

Využití konopí v minulosti i dnes představuje nová výstava Muzea regionu Valašsko v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Technická plodina byla v minulosti hojně využívaná. Návštěvníci mohou na výstavě vidět například historickou kordulku, tedy krojovanou vestu, jejíž část je z konopného plátna, řekla kurátorka výstavy Barbora Sasáková.

„V současné době se konopí dostává opět do popředí zájmu, ale stále je veřejností vnímáno ne jako přadná rostlina, ale jako nebezpečná droga,“ uvedla mluvčí muzea Jana K. Bajanová.

V regionu se dříve konopí pěstovalo zejména pro vlastní potřebu jednotlivých hospodářství k výrobě popruhů, provazů a lan, oleje na svícení. Vyčesaná koudel a vypadané pazdeří, tedy dřevitá hmota oddělená od vlákna, se používaly jako izolace nebo podestýlka pro dobytek.

Výstava představuje proces výroby vlákna ze stonku konopí, také motání lana. Máčení konopí či motání lana přibližují návštěvníkům i filmové dokumenty. Vystaveny jsou i akvarelové obrazy ze sbírky rožnovského Valašského muzea v přírodě, které zachycují výrobní postup od hnojení pole až po tkaní látky.

Lidé se na výstavě seznámí také s botanickou charakteristikou konopí, jeho využitím v potravinářství či textilnictví. „Zmiňujeme také enviromentální vlastnosti, kdy se při pěstování konopí nemusí používat pesticidy, a je tak šetrné k životnímu prostředí,“ uvedla kurátorka.

Současné využití konopí zastupují například barvy s konopným olejem k napouštění dřeva, konopná lana, konopná semínka i granule pro psy.

Výstava potrvá do 11. listopadu. „Pro školy je připraven lektorský program s názvem Nebojme se konopí,“ uvedla Sasáková.

Žáci se dozvědí, že pěstování konopí bylo v našich krajinách běžnou záležitostí a že naši předci uměli konopí pěstovat i zpracovat. Jak získat z konopí vlákno sloužící k výrobě pevných lan nebo oblečení si ukážeme a vyzkoušíme, předvedeme si i techniku motání provazů. Dozvíte se, co vše se dá z rostliny vyrobit a k čemu všemu se dá použít.

A že toho není málo! Ukažme dětem, že se konopí nemusí bát, a že tato rostlina není pouze synonymum nebezpečné drogy.

Výstava nabízí ukázku tradičního zpracování konopí. Vystaveny jsou historické předměty ze sbírek muzea, ale i současné výrobky, které jsou k dostání na českém trhu.

Více informací najdete k výstavě i lektorskému programu najdete na stránkach muzea:

http://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/konopi-minulost-i-budoucnost/

http://www.muzeumvalassko.cz/pro-skoly/lektorske-programy/nebojme-se-konopi/

 

Related Posts