Využití konopí

Konopí je jednou z nejstarších, zdraví prospěšných a všestranných rostlin na světě. Konopí bylo a je důležitým zdrojem vlákna, potravin a léčiv naší civilizace všech národů. Konopí produkuje nejpevnější přírodní vlákno, plnohodnotný olej a výživná semena.

Hemp field in Czech Republic

Konopí: superpotravina

Hlavní tržní oblastí mezi konopnými potravinami jsou tzv. „superpotraviny“, „výživné potraviny“ a „biopotraviny“. V následujících letech se očekává dvojnásobný nebo dokonce trojnásobný růst v tomto odvětví, protože koneční zákazníci se stále více obracejí na zdravější „eko“ a „bio“ potravinářské produkty. Pěstování průmyslového konopí a rozvoj regionálních zpracovatelských a výrobních závodů konopí přispívá k vytváření prosperujících místních ekonomik a budování průmyslových odvětví, která jsou více v souladu s přírodou tím, že neprodukují nadměrné množství odpadů a snižují uhlíkovou stopu.

Cannabidiol (CBD)

Nejvíce lukrativní derivát rostliny konopí, CBD, se ukázal jako účinný při různých závažných chorobách. Jeho využití roste po celém světě a studie dokazují jeho přínos pro ty, kteří trpí chronickými bolestmi a záchvaty spolu s celou řadou dalších potíží. Významné výzkumné a vývojové projekty probíhají v celosvětovém měřítku a prodej CBD meziročně roste dvojnásobně.

Konopné vlákno

Ve stavebním průmyslu se využívá stonek konopí. Ze stonku se vyrábí cihly, dřevotřískové desky nebo konopný beton. Používá se litá směs, kterou lze omítnout vnitřní i vnější stěny domu. Stavební materiály konopí ruší škodlivé účinky skleníkových plynů zablokováním škodlivých emisí CO2. V podstatě tyto materiály dýchají. Jsou také pevnější a lehčí než ty, které se používají tradičně, a zajišťují přirozenou vlhkost a tepelnou izolaci.

Konopné pazdeří je vynikající pro výrobu izolace, papíru, a může být použito jako alternativní přísada pro výrobu plastů, protože přirozeně obsahuje vysoké množství celulózy. Používá se také jako velice kvalitní podestýlka pro zvířata díky vysokým absorpčním vlastnostem. Pazdeří může být lisováno do pelet a briket jako palivo do kamen.

Ze stonku konopí se vyrábí také pohodlné a odolné textilie. Od jemného spodního prádla přes košile, sukně a svetry, po obuv, kabelky a další drobné doplňky v hrubějším provedení. Lodní plachty z konopí sloužily námořníkům. Konopné oblečení je antibakteriální a fungicidní – tedy dýchá a pohlcuje UV záření. Textilie z konopí jsou 100% přírodní, tudíž jsou přívětivé pro lidi i planetu.