Ekolist: Dagmar Milerová Prášková – Je konopí univerzálním zdrojem cirkulární ekonomiky?

Poslanecké sněmovně uspořádal klub Pirátské strany seminář o potenciálu konopí a jeho využití v nejrůznějších odvětvích. Za předpokladu překonání legislativních bariér pěstování technického konopí v Česku by tato rostlina opravdu mohla být součástí cirkulární budoucnosti a české bioekonomiky.

Předně je třeba říci, že diskuze se vede o využití technického (setého) konopí. Technické konopí sice pochází ze stejné rostliny Cannabis sativa L., ale od klasické „marihuany“ (indického konopí) se liší obsahem psychoaktivní látky THC (běžný obsah 5–15 %, u technického konopí 0,2 %). Legislativa povoluje pěstování technického konopí s obsahem THC do 0,3 % pouze pro průmyslové využití. Konopné extrakty pak nesmí obsahovat THC žádné, ale musíme zde připomenout, že šlechtění rostlin je složitá věc a dosáhnout přesně stanovené hranice není proto úplně snadné. Na semináři zaznělo, že z tohoto důvodu by pak bylo vhodné zavést limity také na extrakty z konopí.

Celosvětové prvenství v produkci technického konopí drží Čína, druhým největším pěstitelem na světě je Kanada. Konopí se tradičně pěstuje také ve východní Evropě: v Rumunsku, Maďarsku, na Ukrajině a v Rusku. Velkým a důležitým evropským pěstitelem je dále Francie. Nově se přidává Německo, Španělsko a ostatní země Evropské unie. V České republice se konopí pěstovalo v letech 2018/19 na ploše pouhých 470 hektarů. Produkce konopí tak v českých podmínkách zatím není konkurenceschopné, především kvůli nedostatečné technické vybavenosti a zpracovatelské kapacitě.

Využití technického konopí

Využití je mnoho, protože lze využít stonek, listy, květ i konopné semeno. Třetinu stonku tvoří vlákna, která jsou využívána hlavně v textilním průmyslu. Přes polovinu stonku tvoří…

Pokračování článku najdete na adrese:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dagmar-milerova-praskova-je-konopi-univerzalnim-zdrojem-cirkularni-ekonomiky

 

Related Posts